bitmeyen kış

Bugün yine kar atıştırdı. Böyle bir kışı son iki senedir hasretle beklemiş olsam da vakitlice gitmeyecek gibi görünüyor. Zaten kutup bölgeleri aynı anda ısınır, ikisinde de tahminlerin çok ötesinde sıcaklık değerleri kaydedilirken soğuğun hiç tadı yok. Birçok insan aşırı sıcakları iklim kriziyle açıklarken, soğukların da krizle alakalı olabileceğini düşünmüyor.

İklim krizi sebebiyle Kuzey Kutbu’ndaki ısınma başka sebeplerle birlikte kutupsal girdabın (polar vortex) güney enlemlere doğru çöküşüne, bu da havaların beklenenden daha soğuk gitmesine neden oluyormuş. Isınma arttıkça bu ve benzeri kışlarla yüzleşmek zorunda kalabiliriz. Ancak alt tropikal bölgedeki ısınma bu bandı yukarı itebiliyor o zaman da ılıman kışlarımız oluyor. Helmholtz Kutup ve Deniz Araştırmaları Merkezi’nden Dörthe Handorf gelecekte hangi ısınma trendinin etkili olacağını iklim modellerinin henüz tespit edemediğini belirtmiş. Ertesi kışın ve yazın nasıl geçeceğini, baharın ne zaman geleceğini tahmin edemediğimizde gıdamızı nasıl yetiştireceğiz?

Bu kış tir tir titredik, odun yetmedi. Neyse ki seyreltme yapılan ormanın genç ağaçları imdadımıza yetişti. Kar atıştırırken odun kıyıp dal temizledik. Elimde incelikle yapılmış, becerikli bir balta olmasa halim nice olurdu. Her sobamız yandığında yapana teşekkür edeceğiz.(@bulent.marangoz1 @tanertunga)

Dünya çiçeğiyle, çeliğiyle, odunuyla, insanıyla sevindirmeye devam ederken…

Kaynaklar

https://www.dw.com/tr/kuresel-isinnma-asiri-soğuklara-nasil-neden-oluyor/a-56542057

https://haber.yesilgazete.org/hem-guney-hem-kuzey-kutbunda-rekor-sicaklik-iklim-bilimciler-alarmda/

Yukarıya kaydır