macera dolu amerika

Macera dolu Amerika, Amerika, Amerikaaaaaa…. Tabii havaların soğuk gitmesi sadece üşüdüğümüz için değil suya erişimimiz açısından da zorlu bir kış geçirmemize sebep oldu. Bugün, patlayan su borumuzdan fışkıran suyun doğaya armağan ettiği iki buzdan heykelle, nurtopu gibi birer buzdağıyla karşılaştık. Gidiş geliş 2 kilometrelik patlak kontrolü boyunca kuzu göbeği mantarı arandık ama bulamadık. Bulsak iyi olmaz mıydı? Hemen yakınlardaki kınalı keklikler rahatsız edilmiş olmanın homurtularıyla havalandı. Donmuş olsa da hayat suyun etrafında toplanıyor. Yol genişletme çalışmasının nice bitkinin ve bir orman kuşçuğunun (Cephalanthera damasonium) hayatına mal olduğunu görüp öfkelendim. Yuvasına kocaman bir kaya yuvarlanmış.

Su hakkımız için sürdürdüğümüz mücadele sürüyor. Ama malum diğer birçok hak gibi su hakkı da yasa üzerinde var olsa da uygulanan/korunan haklardan biri değil. Bu hakka kavuşup kavuşamayacağınız yasalarla değil araya sokacağınız etkili, nüfuslu abilerin, dayıların, amcaların cürmüyle belirlenir. Lakin temel zübük motivasyonu herkese her şey için söz verip, “hallederiz” deyip sonra da neyi halledeceğini unutmak olduğu için bu adamlar da bir işe yaramıyor. Kuru kuruya motivasyon olmaz ki, bir çıkar ortaklığınız, ekstradan karınlarına, cüzdanlarına sokabileceğiniz bir şeyiniz yoksa nafile.

Biz çeşitli sebeplerle dilekçeler yoluyla dövüşmeye devam ediyoruz. Bugünlerde mücadelemizde yeni bir aşamaya geçtiğimizi gururla söylemek isterim. Boruyu döşememelerinin bahanesini değiştirdiler; “Zaten yakınlarınıza bir adam gelip ev yapacakmış, ona mecburen su getireceğiz, çekeceğimiz hattan sizi de veririz.” Onlarca dilekçe ve yüzlerce su kesintisi ihbarı sonucu onları bahane değiştirmek zorunda bıraktık, eh bu da bir şey değil mi (?!) Sakın yanılıp “o adama mecburen çekeceğiniz hat bize niye gelemiyor” gibi cümleler kurabileceğinizi sanmayın. Çünkü bu ve benzeri kelime öbekleri, cümlecikler birer açıklama değildir. Üzerinde düşünülmemiştir bile. Günü kurtarmanın, bildiğin yoldan şaşmamanın, kesinlikle çevreye değil önüne bakmanın araçlarıdır. 7 senedir yaşadığımız bu eziyeti borçlu olduğumuz tüm kurumlara, başta Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü olmak üzere özellikle Silifke şubesine teşekkürlerimizi borç biliriz.

İlgili başka bir yazı; Bir su borusunun anıları

Yukarıya kaydır