en pahalı klima

Manavgat’ta yangın başlayan bölgede tüm köylerin suyu kesikmiş. Köylüler yangına suyla müdahale bile edememişler. Dün adını saydığım şehirler o saatte henüz söndürülemeyen orman yangınlarıydı. Aynı günler içinde 71 orman yangını çıkmış şu anda bunun 57’sinin kontrol altında olduğu bilgisi veriliyor. Bir iki yerde sabotaj olabilir ama 71 yerde orman yangını olması iklim krizine işaret ediyor. Sezin Öney’in Duvar’daki yazısında söylediği gibi sebebin ne olduğunu tam olarak hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz. Herhangi bir konuda doğru bilgiye ulaşamadığımız bir ülkede yaşıyoruz çünkü.

12 gündür suyumuz kesik. Bıraktığımız arıza kayıtlarına gönderilen cevap şu; “Sayın Vatandaşımız iletişim merkezimize yapmış olduğunuz başvurunuz işleme alınarak; talebinizin olduğu yer Aksıfat içme suyu kaynağından su alan Aksıfat içme suyu şebeke grubundan beslenen yerdir. Aksıfat içme suyu kaynağı ve Göklerderesi içme suyu tesisinde sürekli olarak Aksıfat içme suyu şebeke sistemine su verilmektedir. Bölgede yaylacılık faaliyetlerinin yoğun olmasından dolayı su tüketimi sürekli olarak artmaktadır. İçme suyu depo su seviyesinin düşmesi sonucu yer yer basınç düşüklüğü ve üst kotlarda su kesintisi yaşanmaktadır. İçme suyu depo görevlimizce gerekli kontroller yapılmış olup depolara su verilmektedir. İyi günler dileriz.”

Evet yaylacılık faaliyetleri çok yoğun. Maki alanları parsel parsel satılıyor. Beko geliyor, bütün ağaç ve çalıları söküyor. Parsellerin içine 200 m2 iki katlı ev konduruyorlar, dibdibe. Bilmemne sitesi diye de bir tabela. Gördüğüm en pahalı klima. Yayla havası herkesi serinletir. Geçenlerde gezdiğimiz inşaat alanında taşların arasından bir Filiskin (Clinopodium graveolens) yüzüme bakıyordu. Bir kenarda da sökülmüş Kermes meşesi, Kesme çalısı, Katır tırnağı, Tüylü ladenler kurumaya yüz tutmuştu. Küçücük bir bitki Filiskin, bu sayede kurtulmuş. Üzerine temiz olsun diye beton dökülene kadar yaşayacak, belki tohumlarını da saçacak. Fotoğraflarını çekemedim. Bu rahat bırakılmış bir yamaçta yaşayan kardeşi.

İlgili başka bir yazı; Bir su borusunun anıları

Yukarıya kaydır