dünyanın elleri

Bütün gün bu zamanlar hemen hepsi çiçeklenen mercanköşk türleri, -burada bir beyaz kekik, yerel adıyla güvey kekiği üzerinde- artık bütün görkemiyle açmış olan filbahri üzerinde gezindikten sonra akşam çökmeye yakın bir sumak yaprağında dinleniyor minik sevbeni kelebeği. Eviyle işi aynı yerde; home office. Aynı zamanda patron da kendisi. Bazen mesai arkadaşlarıyla kanat tokuşturuyor. Ama aralarındaki sorunlar üzerinde durmaya değmez. Biri kalkıp hemen yandaki çiçeğe kondu mu her şey çözülüyor. Hem azıklarını hem işlerini paylaşıyorlar; arılar, arı sinekleri, uçurtma böceği, güve kelebekleri, minik sevbeni ve zümrüt kelebeği. Türlerini bırakalım, cinsleri bile farklı. Aynı anda aynı sofrada. Kimse efendi değil, kimse köle değil. Kimse buranın sahibi, kimse misafiri değil.

Bir alakarga (alabak) dut yiyor. İlk yakın temasımız. Güve kelebeği tırtılı soluklanırken daha taze yapraklara ulaşmayı hayal ediyor. Çalışıyorlar. Yoğun, hummalı bir çalışma hem de. Ama işleri, güçleri dünyanın kılına bile zarar vermiyor. Aynı sebepten olmasına rağmen; karnını doyurmak için, yavrulamak için, yaşamak için… Her biri dünyanın elleri.

Bir kelebekle karşılaşınca ilk iş yumurtalarına ve tırtıllarına bakıyorum ki bir yaprağın üzerinde gördüğümde tanıyabileyim. Bir zümrüt kelebeği olsa gerek. Yumurtalarını bıraktıkları bitkiler oldukça fazla. Baklagiller, Ladengiller, Fundagiller… Özellikle seçtiği bitkilerden de bolca yetişiyor bahçede. Orman açıklıkları, yol kenarları, çalılıklar yaşam alanları. En çok zulmedilen yerler yani. Hele de yol kenarları hiç rahat bırakılmıyor. Oysa dağın olanca canı bu kenarlarda hayat buluyor. Çünkü burası bitkiler için de bir karşılaşma, farklı bitki topluluklarının kesişme alanı. Dolayısıyla bitki çeşitliliğinin de hayvan çeşitliliğinin de arttığı alanlar.

Öte yandan ormanları yok etmedeki iştah kadar, açıklıkları orman yapmadaki istek de bu canlılara zarar veriyor. İnsan sürekli bir oynama, deşme, bozma, yapma hali içindeyken kim nereye nasıl yerleşsin? Ki onların yerleşikliği bizden çok daha hafif, bir mevsimlik.

Yukarıya kaydır