dikenlerin sultanı

İlk karşılaştığımızda Centaurea antiochia (Sultan Dikeni) olduğunu düşünmüştüm. Doğduğum topraklara bir bağ diye bağrıma basmıştım, bu endemik Antakya dikeni’ni. Bitkiyi iyice inceleyince Centaurea nerimaniae de (Hanım kavgalaz) olabileceğini düşündüm. Anlaşılan hangisi olduğunu öğrenebilmem için gelecek bahar bitkinin bazı bölümlerini ölçmem ve saymam gerekecek. İki bitki de endemik olmakla birlikte C. nerimaniae ile ilgili yapılan bir araştırmada popülasyon büyüklüğünün 150 bitkiden daha düşük olduğu tahmin edildiğinden, kritik olarak tehlike altındaki türler arasında (CR) görülmesi gerektiği bilgisi verilmiş. Hangi tür olduğu bu yüzden önemli. Botanikçi Prof. Dr. Neriman Özhatay’ı onurlandırmak üzere verilmiş “nerimaniae” tür adı. Serpantin kayalıklarda yetişen bir İçel endemiği.

Centaura türleri halk hekimliğinde hazmı kolaylaştırıcı, balgam söktürücü, ateş düşürücü ve tonik özellikleriyle kullanılıyor. Centaurea nerimaniae üzerine yapılan araştırmalarla da bitkinin antioksidan, antibakteriyel, antienflamatuar potansiyeli olduğu tespit edilmiş.

Not: Centaurea antiochia var. praealta ile Centaurea nerimaniae’in nerelerde farklılaştığına dair bir tablo da ekliyorum, söz konusu araştırmadan. İlgilisine.

Kaynak; https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1756-1051.2010.00792.x

%d blogcu bunu beğendi: