bayramiç tohum takas festivali notları

6 Eylül 2019

Yabanın tohumlarıyla birlikte, 31 Ağustos – 1 Eylül 2019 tarihlerinde Bayramiç’te düzenlenen 6. Tohum Takas ve Yerel Ürünler Şenliği’ne katıldım.

Bayramiç, bir tohum torbasıyla başlayıp, çiçek açmış bir kayayla bitti. Bayramiç beyazı, Alyanaklar, İncesap, Ayansu, Eyşice, Sumaklar, Sandal agaçları, cepte Hayıt tohumları, ormanından edilen Balaban. Anlatacak çok şey birikti. Yavaş yavaş dökülecekler. Bir de küçük bir şiiri gezdirdim yanımda;

“Basmak için bir kılıcın keskin yanına
Koşmak için kaygan buzun üstünde
Aranmaz ki izlenecek ayak izleri
Yarların kıyısında, ellerin özgür yürü”

Karşılaştığımız, gülüştüğümüz, kucaklaştığımız her cana şükran.

7 Eylül 2019

Festival alanında iki şey bir parladı, hâlâ da ışıldıyor içimde. Işıklardan biri adını öğrenemediğim bir teyzenin cıvıl cıvıl tezgahı, diğeri sevgili Özlem Arkun ve Ayfer Göl’ün çabalarıyla cıvıldayan bir oyun alanı idi. Öyle bir tezgah düşünün ki canlı olan herşeyden azar azar var, çiçekler, saksılar, hasır sepetlerin içinde çeşit çeşit mısır. Tezgahın arkasında da tüm gücüyle gülümseyen bir yüz. Bütün tezgahlar böyle olsa, her yüzün yanına bir çiçek, bir ot, bir ağaç düşse pazarla olan ilişkim değişirdi. Bununla da kalmazdı şehre indiğimde teskin etmekte zorlandığım şu panikten, karşımdakinin kim olduğunu anlayamama duygusundan da kurtulurdum. Dilerim ki böyle festivaller ağaçların gölgelik ettiği alanlarda kurulsun. Ayaklarımız da toprağa değsin. Tezgahın fotoğrafını çekmeye gönlüm el vermedi, rahatsız mı ederim diye. Teyzenin istediği 3-5 tohumu verdim diye kirli hanım çiçeklerinden kurulmuş bir demeti de başucuma bıraktı. Tohuma çiçek, en güzel alış, veriş.

Çocukların oyun kurması için bir alan ve biraz malzeme yetiyor. Ne parka, ne de büyüklerin tasarladığı etkinliklere ihtiyaçları var. Yapıyorlar, bozuyorlar, kuruyorlar, boyuyorlar. Kendilerini öyle kaptırdılar ki bu oyunculluğa, festival dağıldı, tezgahlar toplandı ama o alandan hâlâ çocuk sesleri yükseliyordu. Böylesinin çok daha güzel olduğu bilgisini hatırlattıkları için Özlem ve Ayfer’e teşekkür ediyorum. Çocukların buluşabileceği, oyun kurabileceği alanların artması umuduyla, biz büyükler dağılalım yeter.

Görseller: Oyun alanından paylaşılan fotoğraflar

Yukarıya kaydır