bilmiyorum

Evvel sene yaptığımız tohum toplarından biten çoban Gülü (Anthyllis vulneraria), tam ortasına aldığı bir meyve fidanına serinlik veriyor. Tohumdan kolaycacık bitiyor Çoban Gülü. İlk sene başında 4-5 çiçek olurken ikinci seneden itibaren gümrah öbekler oluşturmaya başlıyor. Baklagil bir bitki. Tohumunu bulunca serpe serpe geziyorum. Ne su, ne gübre, ne iyi toprak derdi var. Taşeli’nin nemi yetiyor ona şimdilik. 6 alttürü bulunan bitki, Türkiye’de geniş bir yayılışa sahip.

Önce bu güzeli İkiz üçgül sanmıştım. Sadece çiçekleri benziyor o da biraz. Üçgüllerin alameti farikası, cins adı Trifolium, 3 yapraklı anlamına geliyor oysa ki. Bu kadarını görebiliyordum. Çok uzak bir zamandan da bahsetmiyorum. Hepi topu 6 sene önce. Şimdi görmeyi, neye bakacağımı birazcık daha öğrendim gibi.

Yazı Yaban öncelikle aynı coğrafyayı paylaştığımız, aynı havayı soluduğumuz, aynı suyu içtiğimiz, aynı gökyüzüne baktığımız bitkilerle hemhal olmak amacıyla yazıyor. Bir bitki bilimci değil. Dolayısıyla bitkilerle ilgili sorularınızın cevapları bende yok. Birlikte görmüş olsaydık belki bir fikrim olabilirdi, o da belki. Koklasaydım, dokunsaydım, her yanına bakabilseydim. Onları tanımanın kestirme bir yolu yok, cevaplar kestirme yollardır çoğu kez.

Yukarıya kaydır