bilmeyen insan

Yabani besin bitkileri listesine bir bitki daha katıldı. Bu sene tanıştıklarımızdan. Adını söylerken çıkan ses de pek güzel; hubazi (Malvella sherardiana).

Tıpkı kömeç gibi ebegümecigiller ailesinden ve tıbbi olarak da kullanılan bir besin bitkisi. Zaten bir adı da kömeç. Sanırım diğer kömeçlerle karışmasın diye hubazi adını öne çıkarmışlar. Eken olmuş mudur acaba? Yabani besin bitkileri için hatta tüm yabani bitkiler için ekim değil de tohum topu daha iyi bir yöntem. Sonbaharda tohumlarını saçmak da uygun bir yöntem olabilirdi ama burada karıncalar hâlâ aktif oluyor ve bütün tohumları yuvalarına taşıyorlar. Üstelik “bunlar bana mı?” diye de sormuyorlar. Biliyorlar çünkü; bu sofrada onların da payı var. Bilmeyen insan.

Hubaziyle karşılaştığınızda kömeç (Malva sp.) yaprağı gören herkes gibi bir akrabalık sezeceksiniz. Yuvarlak biçimli, bir noktadan çıkan belirgin damarlara sahip yaprakları, tekli ve sapları uzun çiçekleri, yere yayılarak büyümesi, çok yıllık olması, taç yaprakları ve tohum yapısıyla kolayca tanınabilir.

Kuraklıktan çatlamış kırmızı Akdeniz toprağı üzerinde yumuşak bir direngenlikle duruyor, çatlakları küçük yapraklarıyla kapatmaya çalışıyordu. Hiç çabasının anlamını tartmadan, yaptığından emin.

Yukarıya kaydır