bilmeyen insan

Yabani besin bitkileri listesine bir bitki daha katıldı. Bu sene tanıştıklarımızdan. Adını söylerken çıkan ses de pek güzel; Hubazi (Malvella sherardiana) Hubazi’nin anlamına dair bir fikri olan var mı?

Tıpkı Gömeç, Kömeç, Ebegümeci gibi Ebegümecigiller ailesinden ve onlar gibi tıbbi olarak da kullanılan bir besin bitkisi. Zaten bir adı da Kömeç. Sanırım diğer kömeçlerle karışmasın diye Hubazi adını öne çıkarmışlar. Eken olmuş mudur acaba? Yabani besin bitkileri için hatta tüm yabani bitkiler için ekim değil de tohum topu daha iyi bir yöntem. Sonbahar da saçılabilirdi de, ama burada karıncalar hala aktif oluyor ve tüm tohumları yuvalarına taşıyorlar. Üstelik ‘bunlar bana mı?’ diye de sormuyorlar. O kadar kendilerinden eminler ki. Biliyorlar çünkü; bu sofrada onların da payı var. Bilmeyen insan.

Hubazi’yle karşılaştığınızda Kömeç (Malva sp.) yaprağı gören herkes gibi bir akrabalık sezeceksiniz. Yuvarlak biçimli, bir noktadan çıkan belirgin damarlara sahip yaprakları, yalnız ve çiçek sapı uzun çiçekleri, yere yayılarak büyümesi, çok yıllık olması, taç yaprakları ve tohum yapısıyla kolayca tanınabilir. Sıcaktan çatlamış kırmızı toprak üzerinde o kadar tatlı ve kendinden emin bir direngenlikle duruyor ki; tohumu için gözüm yollarda.

%d blogcu bunu beğendi: