mavi sonlu bir adımcık

Seni gösterişsiz bir Adaçayı türü (Salvia candidissima) sanmakla ne büyük hata etmişim; Galabor. Halbuki bir düş içinmiş tohum keselerin ve tohumların. O mavi ne için acaba? Çiçeğin, ardında bir tohum bırakarak solmuşken, kuşlara, böceklere, çiçekliğimden bir şey kaybetmedim mi diyorsun? Kuşları, böcekleri bilmem de, ben kandım, tutuştum bu renge, aldım tohumlarından azıcık, bahçeye ekmek ve kırmızı Akdeniz yarlarının başında güçlü rüzgarlara bırakmak için.

Erhan Tuzlacı’nın verdiği bilgilere göre genç gövdesi Malatya ve Aksaray’da soyularak yeniliyormuş. Halk hekimliğinde kullanımına dair bir kayıt bulamadım ancak bitki üzerine yapılan birçok araştırma tıbbi kullanım için değerlendirilebilir bir Adaçayı türü olduğuna hükmediyor. Alttürleriyle birlikte 700-1000 rakımları arasında, Marmara dışında her bölgede yetişiyor. Bugüne kadar tohumdan Adaçayı türleri hem ektim, hem saçtım. Yetiştirmek iki yolla da çok kolay. Bakım ve sulama istemeyen, dona ve soğuklara dayanıklı, kireçli toprak ve taşlık alanlarda yayılış gösteren bir tür, Galabor. Her daim güneş alan, nemden etkilenmeyeceği bir yere güzelce yerleşecektir. Türlü böcek de peşi sıra.

Bahara bahçedeki Adaçayı türleri altıya çıkacak. Türkiye’de yetişen türlerle oluşturmayı hayal ettiğim Adaçayı bağında küçük, mavi sonlu bir adımcık.

Not: Türkiye Bitkileri grubundan Riyat Gül’e tanıyı kesinleştirdiği için teşekkürler.