yaban soğanı bahçesi

Cavır soğanı, it soğanı, kaya sarımsağı, silim soğanı, kurat adlarıyla bilinen bir soğan türü Allium scorodoprasum. 4 alttürü var, bunlardan biri Türkiye’nin hemen her yerinde yetişiyor, diğer üçü de bazı bölgelerde. Öyleyse neden buraya yerleşince tanıştım kendisiyle? Sürülen topraklarda nasıl yaşasın ki bu soğanlı bitkiler? Soğan çıkarıldığı zaman bitki ölür. Hem de tarla sürülme vakitlerini düşünürsek tam da uykusunda. Bu sene endemik tarla sümbülünü görebilmemi de sürülmeyen bir tarlaya borçluyum.

Bu yaban soğanı yenilebilir; körpe bitkinin yaprakları ve çiçek sapı lezzet vermek amacıyla otlu peynir içine ve ot yemeklerine katılır. Soğanı ve yaprakları sarımsak yerine kullanılır. Bitki hazmettirici ve kan temizleyicidir. Böcekleri ve köstebekleri uzaklaştırdığı söyleniyor, doğruluğunu bilmiyorum ama bitkiye böceklerin dokunmadığı kesin.

Ancak azaldıkları düşünülürse en iyisi tohumdan ekmek. Bir yaban soğanları bahçesi fena mı olur?

Kimsenin elleşmediği soğanların uyanıp ağır ağır başlarını kaldırdıklarını, zardan şapkalarını başlarından attıklarını izlemek, orada burada, işte şurada.

Yukarıya kaydır