parazit

Kanatlarını açık yakalayamadığım için ne olduğunu ancak tahmin edebiliyorum; orman zıpzıpı (Ochlodes venatus).

Tırtılların beslendiği bitkilerin tümü buğdaygiller ailesinden, ayrık otu, yabani ot diye zehirlenen, biçilenlerden; domuz ayrığı (Dactylis glomerata), yem kanyaşı (Phalaris arundinacea), çayır tilki kuyruğu (Alopecurus pratensis), kandıra otu (Calamagrostis purpurea), bekar otu (Calamagrostis epigeios), eğri çayır saçı (Deschampsia flexuosa), kamış (Phragmites australis), yabani arpa (Roegneria canina), tüylü kılcan (Brachypodium pinnatum), koru kılcanı (Brachypodium sylvaticum), ısır çayırı (Molinia caerulea).

Özellikle bu ve benzeri otları kökünden kurutmak için kullanılan pek popüler bir tarım zehri var; Roundup. Geçenlerde katıldığım köy derneği toplantısında İlçe Tarım’dan bir ziraat mühendisi öneriyordu bu zehri. Biz araya girip parazit yapınca, fayda-maliyet hesaplarından bahsetti uzun uzun.

Sabah hüthütün sesiyle uyanıp gözlerini daha tam açamadan dağılan kırmızısıyla gelincikleri gören insan, fayda-maliyet hesabı yapamaz. Ama işe gidip küçücük bir beton kapanın içine tıkılıp, cenneti bu farz edip, bu cennetin tanrısına tapınca yapabilir bu hesabı. Oradaki hesap da önce orman zıpzıplarını öldürür.

Yukarıya kaydır