hayal kurabilmek

Badem (Amygdalus communis) Akdeniz’e yerleşip karışık bir gen havuzu oluşturmuş ağaçlardan biri. Varyeteler, alt varyetelerle dolu. Ağaçlar; dikenli, dikensiz olması, boğum aralarının mesafesi, meyvenin iriliği ve tadına göre farklı varyetelere ayrılıyor. Yerel topluluklar ise meyveye göre gruplandırmış; taşla kırılan sert kabuklu bademlere “taş bademi”, dişle kırılabilenlere “diş bademi”, elle kırılabilenlere de “el bademi” diyorlar. Acı bademi çağrıştıran tatlar genellikle taş azıcık da diş bademi varyeteleri arasında bulunuyor. Çeşitliliğin fazla olması tohumdan ekimlerde istenilen sonuçların elde edilmesini engelleyebileceği için kültür bademleri genellikle aşılama yoluyla üretilmiş. Benim önceliğim yine de tohum. Özellikle işte şu taş bademleri. Eğer yememeyi becerebilirsem her biri ağaç olacak. Hem de kuraklığa dayanıklı bir ağaç. Her biri acı bademin kokulu yerine gönderiyor; Antakya’da faaliyet gösteren küçük bir acı badem kurabiyecisine. Tarifini öğrenmeyi düşünüyordum ama son kuşağın temsilcisi işi devredecek birini bulamadığı için kapatmış. Geç kalmışım. Bahçedeki acı bademler büyüyüp meyve verirse, taş bademleri acı bademlere öykünürse belki geç arkamda kalır.

Her yanımız savaşla çitlenirken hayal kurabildiğim için şanslıyım. Derenin taşıyla derenin kuşlarını öldürüyorlar. Bir grup Azerbaycanlı, Ermeni ve Gürcü genç Kafkasya’da ve Karabağ’da barış için ortak bir metin hazırlamış;

“Sen bu mesajı okurken Dağlık Karabağ içinde ve çevresinde insanlar ölüyor. Genç çocuklar ve adamlar ufukta bir çözüm olmaksızın birbirlerini öldürüyorlar.

Savaşta esas yitirilen nesnel hakikat değil. Gerçek insanların, gerçek çocukların hayatları yok oluyor.

Bu bütün Güney Kafkasya’nın kaybettiği bir muharebeye dönüşüyor. Eğer seni şu anda etkilemiyorsa, savaş veya savaşın sonuçları yarın sana da ulaşacak…”

Düşmanlık fırtınası kaplıyor göğü. Bademlerin ve kuşların ve insanların göğünü.

Metnin devamı için; https://bit.ly/3d4smnU
Metni imzalamak için; https://www.caucasustalks.com/open-call

Yukarıya kaydır
%d blogcu bunu beğendi: