güç

Baharat niyetine kullanmam için sevgili Ayşe’nin verdiği tohumları, geç kaldım, olmaz demeden hemen toprağa gömüvermiştim. 17 Haziran’da ekilen tohumlar bir haftada çimlendi. Güç anlamına geliyormuş Chia kelimesi. “Güç” elden ele geçer, birbirimize “güç” veririz, topraktan “güç” çıkar, ne çıkar ki başka?

Bitki küçük saksısına rağmen uzadı, uzadı, uzadı. Her baktığımda acaba toprağa alsam mı soruları aklımı kurcaladı. Ancak tek yıllık olduğu için rahatsız etmek istemedim. Sonunda bugün çiçeklerini görebildim. Yani Akdeniz’de Mart-Nisan ayında ekilerek rahatlıkla yetiştiriciliği yapılabilir. Ancak gördüğüm en çok su isteyen adaçayı. Saksıda olmasının payı olabilir diyeceğim ama fidelediğim diğer adaçayı türlerinin yanında su isteği bariz bir şekilde fazlaydı. Yine de baharda bir Chia adası yapmayı diliyorum. Mutlaka güneşi tam gören bir yerde olmalı.

Orta ve Güney Meksika ve Guatemala’da doğal yayılışı bulunan Ballıbabagiller’in bir üyesi,Chia. Bilimsel adı Salvia hispanica. Bir tür Adaçayı. Adaçaylarının kullanımları ve etkileri çok değişken olabiliyor. Bu skalanın ne geniş olabileceğini yine bir adaçayı türü olan Salvia divinorum’dan biliyoruz. Meksika’nın Oaxaca eyaletinde doğal yayılışı bulunan S. divinorum halüsinojenik etkileriyle tanınıyor.

Chia’nın yaprakları, minik filizleri, ve tohumları yenilebiliyor. Tohumlarının kullanımı M.Ö. 3500 yıllarına kadar gidiyor. Aztek ve yerli Amerikalılar enerji veren, hayvanların dayanıklılığını artıran ve ilaç yapımında kullanılan bu tohumu baştacı etmişler. Kendi ağırlığının 27 katı kadar su tutabilen tohumlar, besin takviyesi amaçlı kullanılıyor. Ancak az da olsa kimi bünyelerde alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor. Tıpkı bende olduğu gibi. 2 tatlı kaşığı tohumu sütle birlikte içince ishal ve tansiyon sorunları yaşadım. İnsan da çevresinde biten bitki topluluklarının bir üyesi. Aynı toprakta yetişmediğimiz bitkilerin tadına azar azar bakmak gerek halbuki.

Diğer faydaları ve kullanımları için, bakınız; https://bit.ly/2XwWAun