duyuru: instagram sınavı ya da insansızlaştırma

48 saat hesabımı donduran Instagram’ın verdiği bilgiye göre; “Hesabın koşullarımızı ihlal ettiğin için kapatıldı.” Koşulların ne olduğunu merak ederseniz yardım sayfasında verilen bilgiler şöyle; “Hesabınız, şartlarımıza uymadığınız için devre dışı bırakıldı. Bu hesaba giriş yapamayacaksınız ve başka kimse göremeyecek. İzin vermediğimiz şeylerden bazıları, yapay olarak beğeniler, takipçiler veya paylaşımlar toplamak, tekrar eden içerik göndermek veya insanlarla onların rızası olmadan ticari amaçlarla tekrar tekrar iletişim kurmaktır.”

Bu koşullardan birini bile ihlal etmedim. Zaten Yazı Yaban sosyal medyada ticari amaçlarla faaliyet göstermiyor. Dolayısıyla aklıma yatan tek senaryo şu; biri şikayet ediyor veya bir sebeple (???) instagram algoritması önce hesabı askıya alıyor, sonra kapatıyor. İtirazlarımla ilgilenecek kimse ise yok çünkü hiç reklam vermedim. Gerçi verilen bilgilere göre hesap kapatıldığında reklam vermiş olmak da işe yaramıyormuş. Bütün bunları bilmek zorunda olmak da oldukça can sıkıcı değil mi? Hepsi de bir “insansızlaştırma” politikasının ürünü. Böyle bir sorun yaşadığımızda instagramın bize cevap verebilmesi için kaç insan istihdam etmesi gerektiğini düşünelim mesela. Veya düşünmeyelim hiç, bahar gelmiş, dışarıda kuşlar ötüyor, lafı edilecek şey değil.

En fazla etkileşim aldığım yer instagram oldu. 5455 takipçi. Beğeni ortalaması 200. Yaklaşık 4 sene. Sadece Instagram’da yer alan kimi içerikler, bu platform sayesinde kurduğum ilişkiler var. Yabandan yana zengin, insandan yana fakir bir coğrafyada yaşarken uzaktan birine göz kırpmak iyi geliyordu. Bahçesindeki bitkileri görmem için beni ağırlamak isteyen biri vardı mesela. Bu teklif gezgin ruhumu yeniden harlayıp karavanda yaşama hayallerimi canlandırmıştı. Bahçeden bahçeye geze geze. Tohumları değişe, kaşıkları tokuşa. Eğer yola çıkabilirsek ilk uğrayacağım bahçe onlarınki olacaktı, bir yol armağan ettiler bana bilmeden. Ve daha nicesi… Instagram’da iletişim kurabildiğimiz herkese katkıları, incelikleri, destekleri için teşekkür ederim.

İtiraz formu doldurdum ancak milyarlarca kullanıcısı olan ve sosyal medya algoritmalarının ve politikalarının gadrine uğrayan insanlardan sıra geleceğine ihtimal vermiyorum. Böyle bir umut olsa dahi artık bu platformda aktif olmak, emek harcamak mantıklı görünmüyor.  Eğer olduysa şikayet edenlere de teşekkür etmeliyim, ya okuyucu camiası daha da genişlediğinde böyle bir şey olsaydı! Hiç kapatılmayabilirdi dememeliyiz, bu konuda internette binlerce yakınma bulmak mümkün. Her halükarda akibetiniz yapay zekanın lütfuna bağlı. Bir derdiniz için çağrı merkezini aramak ama konuşacak bir insana hiç rastlayamamak insanı nasıl dertle yaşamaya itiyorsa işte öyle bir şey.

Neyse ki bir kapı kapanıyor mu, açılıyor mu çoğu zaman belli olmaz. Blog baki olmakla birlikte kısa bir süre önce twitter da aktif olmak istediğimi duyurmuştum. Trump’ın bile hesabını kapatan twittera göz atalım bir. Buradan buyurabilir https://twitter.com/yaziyaban veya diğer platformların sitede bağlantılarını bulabilirsiniz. Kısa bir süre sonra siteye e-bülten aboneliği ekleyecek ve dileyenleri ayda bir veya iki kez içeriklerden haberdar edeceğim.

Not: Takip ettiğim hesaplar eğer twitter veya facebook hesapları varsa ve yorumlara yazarsa çok sevinirim.

Görsel: Bahar gelir ve aralıklardan sızar maviş ot (Veronica sp.)

Güncelleme: 12 sonra hesabım açıldı. Üstelik artık tüm epostalarıma cevap alabiliyorum. İlginç ama anlamsız kaptan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya kaydır