torba

Geçen gün Mahlep’i sordular. Bana Mahlep sorulur mu? Yatıp kalkıp bahsederim Mahlep’ten, hiç bıkmam. Meyvesini anlattıydım ama o vakit henüz bu bölgede ağacına denk gelememiştim. İşte huzurundayım; Mahlep, namı diğer İdris Ağacı’nın. Kiraz’ın en dayanıklı, yaban görmüş anacı.

Mahlep diye diye dolanıyordum ki, biri derdimi duydu, yolu gösterdi. Gördüm ki Mahlep’in de başı dertte. Yaprakları pırıl pırıl parlıyor bitin şırasından. Burada bitin çıkardığı sıvıya “şirin” deniyor, Adana’da zenk. Şirin’i öğrettiler, biti sevdim. Mahlep sızlanıyor ama “koca ağaçsın, atlatırsın” diye avutuyorum. Muhsin Namcu’nun Şirin’i dilimde. Bir satırcığı evire devire söyleyerek; “Şirin şirine, şirin şemame”. Sevdiğine ciğerinin birini verdiğini düşün diyorum, tık nefes de olsan dünyayı seyreylemek ne güzeldir, ne… Meyvelerin hepsi aynı anda olgunlaşmıyor bizim terbiyeli ağaçlarımızda olduğu gibi. Daha başında yeşili varken öte yanda alı duruyor. Ellerimi şirine bulaya bulaya bir avuç tohum topladım yine de.

Meyve ekşi ve buruktur. Rengi sarıya, kırmızıya sonra siyaha döner. Tohum yüzeyi pürüzsüzdür. Kuşlar olgunlaşan meyveleri sıyırmış, sapın ucunda duruyordu tohumlar. Tohum topluyorum dediysem, böyle. Mahlep’in meyvesi bana mı düşecek bunca kuş varken. Bu yüzden ekiyorum Mahlep’i, pervanesi kuşlar. Mahlep meyveye durduğunda bazı kuşlar neredeyse sadece Mahlep yer. İspanya’da yapılan bir çalışmada temel tohum dağıtıcılarının Karabaşlı ötleğen ve Karatavuk olduğu görülmüş. Erik kırlangıç kuyruğu kelebeği’nin de yumurtalarını bıraktığı ağaçlardan biridir.

Azar azar, kuşu sınamadan verir meyvesini, Mahlep. Hepsini bir günde yiyebilse, ağacın istediği kadar uzağa taşıyamaz tohumu. Meyveler olgunlaşmak için sıraya girsin ki, kuş her gün gidip gelsin, öyle ekilsin bu dağa Mahlep. Kuşun tek torbası midesi.


Güncelleme: Bir arkadaşımın uyarısıyla Muhsin Namcu’nun da tacizci olduğunu öğrendim-geçtiğimiz Nisan ayında haber yapılmış-. Üstelik suçları ortaya çıktığında dilediği özür de, ortaya çıkan ses kayıtları da suçundan büyük. Haberin detayı için; https://t24.com.tr/haber/me-too-hareketi-iran-da-taciz-suclamalarinin-odaginda-unlu-muzisyen-mohsen-namjoo-var,947264