kapanmanın ve açılmanın dünyacası

Silene swertiifolia (Bozkır Nakılı) Çok güzel bir Nakıl türü. Ancak tohum kapsülü o kadar sert ki, içinden tohumlarını almak güç iş. Buna rağmen bir taliplisi var o tohumların. Kapsüllerin bir çoğunun içine girilmiş ve afiyetle boşaltılmış oluyor, demiştim tohum ülbümünde.

Hakkında çok düşündüm, gevezelik ettim, “kapanmanın ve açılmanın dünyacası” dedim. Güneşi bekleyen çiçek yaprakları açılıp onu gözden kaybettiğinde kapandığı için. Herhangi bir canlının gözlerini açma sonra da yumma zamanı gibi. Onsuz eksik geliyor bahçe ama komşumuz. Bu sene yine tohumlarını alamadım bolca. Ama gelecek seneye bunun için bir yöntem bulduk. Tohum keselerine bir parça tül bağlayıp bekleyeceğiz.

Çok yıllık bir bitki. 900-1500 rakımları arasında yetişiyor. Tübives’e göre Adana, Mardin, Afyon, Antalya, Hatay, İçel, Rize illerinde doğal yayılışı bulunuyor. Tohumlarını saçtıktan sonra canlılığını kaybeden bitki baharla birlikte yeniden canlanıyor. Suriye çöllerinde büyüyebildiğine göre azla nasıl yetinir bir düşünün. Sırf bunun için bile çoğaltmalı onu, belki de artık inanmıyor savaşın biteceğine.

Olmadı elimizdeki bu 3-5 tohumu ekeriz, sonra onlar büyür, yerini severse iştahla, tomurcukları uzatır boynunu, çiçekler güneşle açılır, akşamla kapanır, gün ışığının altında bir böceği, esecek rüzgarı bekler döllenmek için, sonra tohumları olgunlaşır, toplar, yine ekeriz. Bu defa sevebileceği her yere.