umutlu bir torba

Kültürhane’den gelen bez torbayla derdim kılçık kekiğini (Thymus cilicicus). İçinde umutlu bir ada, üstelik 32 kısım tekmili birden. Kekik de almıştır bundan nasibini. Tahrip edilmiş, umursanmamış topraklarda, kepçelerle sürekli oyulan yol kenarlarında çıkan o. Bir kayanın yüzünü morlandıran yine o. Sanki yeryüzünün yaralarını iyileştirmek ister gibi seçiyor konacağı yeri. Hem umut, hem de, görünüşüyle, böcek cinsinden ziyaretçileriyle, bir ada. Başına konan balını dermiş, kalkan bir kısmını da azık etmiş, gidip gidip geliyorlar umut adasına.

Tübives’e göre Adana, Antalya, Hatay, İçel, Muğla ve Karaman’da yayılışı bulunuyor. Mızraksı, geniş aralıklı yapraklarına eşlik eden pembe çiçekler ona delalet. Kekik niyetine kullandığımız bitkilerin aksine gerçek bir kekik türü. Tüm Thymus türleri gibi. Taze ve kurutulmuş olarak çayını içebilir, lezzet vermesi amacıyla yemeklere katabilirsiniz. Çiçekli ve yapraklı dallarından hazırlanan çay yemeklerden sonra sindirimi kolaylaştırması amacıyla içiliyormuş Karaman’da. Antiseptik, aromatik, dezenfektan aynı zamanda.

Kimi yerlerde limon, -limonlu bir kokusu var- kimi yerlerde eşek kekiği deniyor adına. Eşek kekiği diyen toplamıyor da. Güneşi gördükleri, bir açıklığa denk gelen her yerde, karışanı görüşeni olmadan bitiyorlar onlar da.

Yukarıya kaydır