kuş ânı

Bana mı öyle geliyor bilmiyorum ama kuşlar zamanla güveniyor. Bu araziden hiç silah sıkılmadı sayılır. Bir kere komşunun buğdayını domuzlardan korumak için emanet ettiği tüfekle havaya kurşun atmıştık. Bunu da bir daha yapmayalım dedik.

Meyvelerin de birçoğunu dalında bırakıyoruz. Veya dökülmüş oluyorlar çalının dibine. Hadi adını koyalım sumakların. Yoksa meyvelerin deyince bir meyve bahçesi gelmesin gözünüzün önüne. Öyle değil. Hemen her şey tohumdan ekilince ağaçların meyve vermesi onu bırakalım ağaç olması zaman alıyor. Meyve yok mu peki? Var tabii. Pölütlerin, siz deyin ki palamutların, akçakesmenin, tespih çalısının, boz ardıcın, kiliğin başındaki meyve değil mi? Ya kozalaklar? Bir sürü otun toprağa emanet ettiği leziz tohumlar? Hepisi meyve, en güzelinden. Kuşlar iyi besleniyor mudur acaba? Yaban hayvanları diyelim. Yaban meyvelerinin köküne kast etmişken insan ve daha neler. Onlar da iyi, sağlıklı gıdaya ulaşamamaktan mustarip, tıpkı bizim gibi. Bahçede birlikte bir sağlıklı gıda topluluğu oluşturuyoruz.

Bugün yine ılık bir gündü. Yağmur öncesi sıcaklığı. Hava hafif puslu. Küçük kuşların büyük kuşlardan korunarak karnını doyurması için her şey kıvamında. Yavaşlar kışın. Hava daha ılıkken bir tek kanat çırpışlarını görüyorum. Belli belirsiz bir kıpırtı gözümün önünden kayıveriyor. Gözlerim hele de ellerim kuş ânını yakalayabilecek kadar hızlı değil.

Geçenlerde burada doğmuş, burada ölecek komşumuza, tanıdığı kuşların adını sordum; serçe, karatavuk, kör bülbül, köstü, sarı bülbül, alabak, alıcı kuş, atmaca, karga, hacı leylek, ördek, keklik, gövercin, takdilen, cubbal, akbaba, kartal, cırrık, guguk, arı kuşu, kumru, kaz, dağ tavuğu, bıldırcın, gök karga, külüç, sığırcık adı saydı. Başka da var da, yoruldum saymaktan dedi. Kimi benim de tanıdığım kuş, kimini ise tanıyabilmem için parmakla göstermesi gerek. Ve dahi adını bilmediğim kuşların ve bizim üye olduğumuz bir topluluk bu. Köpekler olmasa domuzlar, oklu kirpiler, tavşanlar, tilkiler de üye olabilirdi. Maharetli kaplumbağalar ise zırhlarının verdiği güvenle köpekleri aşmanın bir yolunu buluyor. Henüz fazla ürünümüz yok. Ancak bir kuşun midesine layık gramlardan bolca bulunuyor.

Not: Bütün kuşlar, bugünün kuşları.

Yukarıya kaydır