kapanmanın ve açılmanın dünyacası

Çok güzel bir nakıl türü, bozkır nakılı (Silene swertiifolia). Ancak tohum kapsülü o kadar sert ki, içinden tohumlarını almak güç iş. Buna rağmen bir taliplisi var o tohumların. Kapsüllerin birçoğunun içine girilmiş ve afiyetle boşaltılmış oluyor.

Güneşini bekleyen çiçek yaprakları açılıyor. Güneşini kaybeden çiçek yaprakları kapanıyor. Kapanmanın ve açılmanın dünyacası. Onsuz eksik geliyor bahçe ama komşumuz. Bu defa tohum keselerine bir parça tül bağlayıp bekleyeceğiz.

Çok yıllık bir bitki. 900-1500 rakımları arasında yetişiyor. Tübives’e göre Adana, Mardin, Afyon, Antalya, Hatay, İçel, Rize illerinde doğal yayılışı bulunuyor. Tohumlarını saçtıktan sonra canlılığını kaybedip baharla birlikte yeniden canlanıyor. Suriye çöllerinde büyüyebildiğine göre azla nasıl yetinir bir düşünün. Sırf bunun için bile çoğaltmalı onu, belki de artık inanmıyor savaşın biteceğine.

Olmadı elimizdeki bu 3-5 tohumu ekeriz, sonra onlar büyür, yerini severse, iştahla. Tomurcukları uzatır boynunu, gün ışığının altında bir böceği, esecek rüzgârı bekler, sonra tohumları olgunlaşır, toplar, yine ekeriz. Bu defa sevebileceği her yere.

Yukarıya kaydır