gül peşinde

Saatte 35km hızla rüzgâr esiyor. Küçük kuşlar sumak gibi ağaçların meyvelerini deremiyor böyle rüzgârlarda. Biri gül peşinde, kuytuda gül meyvesi bulmuş, onu tırtıklıyor; sarmaşık gül. Daha çok Kuşburnu (Rosa canina) meyveleri meşhur olmuşsa da aslında birçok gül meyvesi yenilebilir, marmelatı, reçeli, çayı yapılır farklı yörelerde. Kuşlar biliyor.

Erhan Tuzlacı’nın verdiği bilgilere göre tüm yabani gül türlerinin meyveleriyle pekmez, marmelat , hoşaf, komposto yapılabiliyor. Meyveleri yeniyor veya çay yapılıyor. Bazılarının petalleriyle (taç yaprakları) şurup, şerbet yapılıyor. Özelde ise şu türlerin adını vermiş, Tuzlacı; Rosa agrestis, Rosa arvensis, Rosa canina, Rosa dumalis, Rosa gallica, Rosa hemisphaerica, Rosa iberica, Rosa micrantha, Rosa pimpinellifolia, Rosa pulverulenta, Rosa sempervirens.

Bu soğukta kuşun çabasını görünce bahçedeki Kuşburnu’nun tüm meyvelerini topladığıma pişman oluyorum. Bir tas çıktı, henüz gencecik bir fide. Ama meyve vermeyi ihmal etmedi, çiçekler ondan. Bundan sonra paylaşırız, madem gül seviyorsun.

Kuşburnu hakkında düşünceleme; http://yaziyaban.com/gulgilleri-dermek

Yukarıya kaydır