gönül bağı

Russulaceae ailesine bağlı mantarlarla tamamlayıcı (simbiyotik) ilişki kurarak yaşayan bir orkide türü Saç uzatan (Limodorum abortivum). Topraktan başını uzatan morumsu yeşil gövdesini gördünüz mü, kuşkonmaza benzeyen çiçek salkımlarını sonra da çiçeklerini göreceksiniz demektir. Mantar ağı olmadan yaşayamayacağı için tohumlarını almak, ekmek bir anlam ifade etmiyor. Benimki sırf merak. Seveceği, büyüyeceği yeri belirleyemem, miselyumuna gönülden bağlı. Mantar ağı nerede Saç uzatan orada.

Yol kenarında meyvelerini uzatmış görünce göstermek istedim. Çünkü yine bir sıcak hava dalgasının içindeyiz. Toprakla uğraşan insanlar bile dağa kivi ekiyor. Toprağa bir kere makineye bakar gibi bakınca kör oluyorsun. Kivi ekene göre su, gübre, gelişmiş bir takım formüllerle çalışan bir makine toprak. Yıl 2030, kimi göç simülasyonlarında Akdeniz’den 30 milyon insan yola çıkıyor. Türkiye, Akdeniz. Kimler katarın içinde? Kimler buranın yerlisiyken başka bir ülkenin potansiyel suçlusu olacak?

Saç uzatan meyveleri çok güzel, çok gerçek, çok haberli. Taklit edilemeyecek bir organizasyonun üyesi. Bir ölçü su, bir ölçü gübre, azıcık formül çalışmıyor bu organizasyonda. En iyi ihtimalle yetiştirebilmek için ağaca miselyum aşılamalısınız ama tutarlı bir popülasyon kurulabilir mi belli değil. Ektim oldu diyemeyeceğiniz kadar köklü bir macera bu. Yıl 2021, selvi boylusunu pek göremedim. 80 cm’i bulan bitkinin en keyiflisi 30 cm’ye dayandı. Tohumları aldığım yere serpeceğim.

Ayrıntılı tohum görseli; https://bit.ly/3jb7a4u

Burada yetişen orkide türleriyle ilgili yazılar; https://yaziyaban.com/yeryuzunun-diri-ipi

Yukarıya kaydır