dağın çayı

Fincan çayı (Sideritis perfoliata) halk hekimliğinde, tonik, gaz söktürücü, iltihaplanmayı engelleyici, teskin edici, kas gevşetici, idrar söktürücü, sindirimi kolaylaştırıcı ve soğuk algınlığını tedavi edici olarak kullanılıyor. Diğer dağ çaylarıyla kıyaslayınca S. perfoliata daha keskin ve baharlı bir tada sahip.

Çok yıllık, çiçek rengi açık sarı/krem, çiçekler alt dudak 3 loblu, üst dudak çentikli ve kahverengi çizgili, çok sayıda yan dallı ve tabandan dallanmalı, olgunken -Akdeniz’de Haziran başı- hafif yatık ve uca doğru kıvrımlı çiçek sapları, yapışkan yapraklar ve sert gövde, yoğun limonsu koku. Kuruyunca bu yapışkanlık kayboluyor. Taban yaprak kenarları dişli ve yaprak belirgin damarlı. Çiçek sapının tepesine doğru gidildikçe yapraklar düz kenarlı. Yaprak ve gövde seyrek, kısa/uzun tüylü. Diğer dağ çayı türlerine göre iri bir bitki. Genç bireyler kısayken olgun bitki yaklaşık 80- 100 cm boya sahip.

Tohumdan ve küçük yavrularını bahçeye taşıyarak ektiğim tüm fincan çayları büyüdü. Çiçekli dalları yılda en az iki kez biçilebiliyor. Toprak üstü gövde sert kışlarda kurusa da ilkbaharda yeniden canlanıyor.

Yukarıya kaydır