bulup getirdi beni

Tohumlar oluştukça bazı bitkilerin kimlikleri de ortaya çıkmaya başlıyor. Kanca korugan gibi (Securigera securidaca). Tıpkı kardeşi Korugan (Securigera varia) gibi biçilerek yeşil gübre olarak kullanılabilen, toprağa azot bağlayabilen bir çalı. Farsça’da “Gandeh talkheh” denilen tohumları İran ve Hint halk hekimliğinde kullanıma sahip; yüksek tansiyon ve kolestrol, yara iyileştirici, reflü, sıtma, şeker hastalığı ve bazı iltihaplı hastalıklar. Hatta o kadar popülerleşmiş ki 2019 tarihli bir çalışmaya göre İran’da tarımı yapılır olmuş. Zamanında bitkiyle kurulmuş bir ilişkinin varlığı, bugün en azından kimi topraklarda, bitkinin zararlı bir ot olarak görülmesini engelleyerek ona itibar kazandırıyor. Ama bu itibar bitkinin vaad ettiği karşılık üzerine kurulu. Bu yüzden tarımı yapılıyor. Kağıda geçirilen ve aktarılan genelde fayda üzerine kurulu bir hikaye. O otu çevresindeki diğer canlılarla bir döngü içerisinde gören, ona konan arıyı, böceği, topraktan aldığını ve verdiğini, tohumunun nasıl tutunduğunu, büyüyebilmek için hangi havayı sevdiğini anlatan hikayeler hala çok az.

Ektiğim zahterleri dererken gördüm Kanca Korugan’ın tohum kesesini. Mevsim başında takip etmeye karar vermiştim unutmuşum. Düşüncelere dalmış neredeyse bir iş gibi zahter toplarken bulup getirdi beni.

Bitki tanısı baklagil tohum kesesi üzerinden rahatça yapılabilir; Kese düz, doğrusal, 5-10 cm uzunluğunda, 3-5 mm genişliğinde, gaga benzeri uzantısı (beak) 1,5-3 cm ölçüsündedir.

Görsel: Çiçek görselinde soldaki büyük çiçek ona ait. Sağdaki Securigera parviflora olmalı.