bostan yatağı

Hiç bostan yatağına benziyor mu? İşte bunlar hep kediler yüzünden. Türlü tevir yöntem deniyorum. Bahar başında Kermes meşesinin dikenli yapraklarından örtü yapmıştım ama yağmurla birlikte çarçabuk yumuşayıp çürümeye başladılar. Tahta, dal yöntemine geri döndüm. Amaç keyifle eşinmelerini, bana tuvalet yapmışlar diye sevinmelerini engellemek. Hele Saçma diye biri var, kabarmış toprak canavarı.

Bir yatağa Zahter, diğerine Melisa, Bakla ve soğan ekildi. Bir yatağa yabani besin bitkileri ekilecek; Kuzu kulağı türleri, Yemlik türleri, Teke sakalı, Kuş ekmeği, Kara hindiba, Çoban çöreği, Hubazi, Adi çayır düğmesi, Eci bücü. Diğerine de bu sene tanıştığım Adaçayı türleri, hediye edilenler, Çalba türleri, Dağ çayı türleri, Karabaş otu, Kekik türleri ekilecek. Bir nevi fidelik. Tutup boy verenleri başka yerlere taşımayı düşünüyorum ya yerini çok sevdiyse bırakırım, ömrünü orada sürsün.

Sonbahar işleri ilkbahar işlerinden çok daha yoğun oluyor. Çünkü yabanın tohumları ekilmeyi, saçılmayı, top olup yuvarlanmayı bekliyor.

Yukarıya kaydır