birlikte tarih yazacağız

Son 250-300 yıldır insanlık tarihi dediğimiz anlatı mecburen geriye kalan varlıkların da tarihi anlamına geliyor. Bu tarihin Türkiye’de geçen 100 yılını nesnelerle anlatmak; terlikle, televizyonla, ertesi gün hapıyla, play stationla, kredi kartıyla, kağnıyla… Mümkün mü? Bence hem mümkün hem de bu defa tanıklığımız, deneyimlerimiz, hafızamız, bilgi ve belgelerimiz dolduracak tarihin sayfalarını. Nesneler, daha doğrusu nesnelerin içimizdeki halleri konuşacak. Seçtiğimiz nesnelerle yolu kesişen, insan dışında kalan varlıkların hikayelerini de tarihe dahil edebilme imkanı aynı zamanda. Örneğin makineler; ne çok şey anlatır kendimiz de dahil bedenlerini, hayatlarını dönüştürdüğümüz canlılar için. Nesnelerin anlam/çağrışım kütüphanelerini oluşturmak sadece geçmişle ilgili değil, bugünle, gelecekle de ilgili bir uğraş. O toplaşıp bir hikayeye dönüşen anlatılar her şeye yön veriyor çünkü. Belki şöyle denilebilir; birlikte tarih yazacağız.

Küçücük bir parçası olduğum proje için animasyonu tasarlarken kendi tarihimi de kimi nesnelerle anlatabileceğimi keşfetmek şaşırtıcı bir deneyim oldu yine de. Oysa bir şeylerin kabı olduğumuz aşikar, bu kabı nesneler de dolduruyor. Hayatımızdaki ağırlıkları o kadar fazla ki bir şeyi görmek tüm bu çağırmasan da gelen nesneler/anılar silsilesi içinden o şeyi görmeye çalışmak da demek. Tavuk gördüğümde aklıma antibiyotikler geliyor, diş fırçası gördüğümde bunun nasıl temizleneceğini anlatan bir arkadaşım, yılbaşı geldiğinde siyah beyaz televizyon. Bazen karışıyorlar. Örneğin bir “beğen” ikonu, yargıç tokmağı yerine geçebiliyor. Yoksa ikisi de aynı cinsten mi? 😉

Belki haklarında konuşabileceğimiz tüm nesneler ortaklaştırılamayabilir ama bu davete katılarak herkes kendi nesneler kütüphanesini oluşturabilir, nesnelerin kendi hayatındaki izdüşümlerini anlatabilir pekala. Hepimizin bir yerden yakalayabileceği o kadar çok ortak nesne var ki.

İzleyiniz;

Facebook: https://www.facebook.com/100sene100nesne-102951661712527
Instagram: https://www.instagram.com/100sene100nesne
Youtube: youtube.com/channel/UCSAeVGVFMOSeIKVM7oSn9qg

Yukarıya kaydır