bir diken bir kelebek

Dikenli bir bitki, dikenli bir bitkidir, bir kelebek de sadece bir kelebektir. Çok güzeller, amenna, ama büyünün hası bir dikenle, bir kelebeğin buluşmasında. Şu dönüp duran topun içinde iki oyuncu, birlikte çevirirler dünyalarını diz dize.

Eşek dikeni, milyonlarca yıl büyük otçullardan sakınmış kendini. Sakınmak için de yapraklarını dikene çevirmiş handiyse. Dikeni görenin içinden dokunmak geçer mi, ham humcular uzak dururmuş ama o vakit kim yapacak tozlaşma işini? Kelebekler, arılar, diğer böcekler. Onlar için de dikenlerinin ortasındaki mor bahçede enfes bir bal saklarmış. Kelebeğin gözüyle her bir diken eşittir Kaf Dağı’na. Bir kale gibi sarar bahçenin dört yanını, Kaf Dağı değil de Kaf Dağı’ndan bin sıra.

Diken kelebeği, bu dikenleri inceden inceye sevmiş, balını mor bahçeden derermiş. Geçit vermezi her geçtiğinde kanatlarını yırtmış ama yırtığından hiç gam etmemiş. Nasıl etsin öyle bir balmış ki bu, bazı arılar dalıp bahçeye, eve gitmeyi unuturmuş.

Sevdası kuş gibi hafif bir göçer bizim kelebek. Ama bu göçün seyri o kadar değişkenmiş ki, bir seyir defteri tutulamamış. Göç ettiği her yerde yetişirmiş dikeni. Kelebeğe başka yiyecek mi yokmuş? Varmış elbet. Diken büyüyüp de çiçeğini açana kadar adaçayına da hayır demezmiş. Kelebek dediğin şu dünyanın hangi bahçesine “ıhh” der? Hepsinin balı tatlı. Onun derdi yumurtasını dikene bırakmak. Böylelikle korur yavrucuklarını.

Gün gelir, göç zamanı çatar, gökyüzünü basarmış diken kelebekleri. Bir panik bostanı olanda. “Hiç gerek yok” dermiş bilirkişiler, “onun gözü dikende.” Bunu duyan bostancı sevinmez mi bu işe? Eşek dikeni ki, bir çiçekte 1200 tohum yapar, katlar o tohumları 10 yıl toprakta saklar. Saklasın, dikeni hiç mi seven yok? Elleriyle taşır kimisi tohumunu bahçesine. Kelebek de peşinden gelir.

Not: Diken kelebeğinin öncelikli besini ve yumurtalarını bıraktığı adres Carduus ve Cirsium türü bitkilerdir. “Cardui” tür adı bu ilişkiye gönderme yapar. Ancak bunun dışında başka yaban bitkilerinden de beslenirler ve bunların üzerine de yumurta bırakabilirler. Bu bahar, Türkiye, Diken kelebeklerinin görkemli bir göçüne sahne oldu. (https://www.dogadernegi.org/diken-kelebegi)

Yukarıya kaydır