acıkana ziyafet

Erozyon kontrolünde ve toprak örtücü olarak kullanılabilen bir bitki cezayir menekşesi (Vinca major). Bitki çeşitliliğini boğmayacağı çıplak topraklarda örtücü olarak kullanılabilir. Eğer halihazırda bir bitki örtüsü varsa baskın tür haline gelebileceğini unutmadan ekilmelidir.

Doğu Akdeniz’in güneşte yanan, kurak yüzünde yayılıcı olmayı beceremiyor. Sarılmaya uygun gibi görünse de sarılıcı değildir. Uzayan dalların toprağa değdiği yerlerde yeni kökler oluşur. Bu köklerin ana bitkiyle bağlantısı kesildiğinde de yaşamaya devam ederler. Çoğaltılması bu yeni köklerle kolaycacık yapılır. Burhaniye’nin Tayeli köyünden alıp körfeze oradan da Akdeniz’e taşımıştım ben de. Normalde doğal yayılışı Batı Akdeniz, Ege ve Karadeniz. Ama Doğu Akdeniz’de de bir çamın gölgesinde büyümeyi biliyor. Kozasından, topraktan, ağaç kabuğundan, taş arasından çıkmış böceklere ziyafet veriyor şimdi. Pek acıkmışlar.

Uzun, alabildiğine yayılan dallarıyla sepet örülür. Geleneksel tıpta da çiçek açmaya başladığında kesilen dallar kurutularak kullanılır. Yüksek oranlarda kullanımı zehirlenmelere yol açabileceğinden bilerek, tanıyarak kullanılmalıdır.

Yukarıya kaydır