yuva

19 Mayıs 2019

Yuvanı güvendiğin dağa kurarsın. İşte bir yaban böceği de balını derdiği Bilyalı kekik (Origanum onites) dalının üzerine yapmış yuvasını. Dalı çekip koparabildiğim güçle sökemiyorum onu yerinden, öylesine sağlam. Sanırım kağıt arısının işi. Yavrular uçup gitmiş ama yuva dalda duruyor.

Origanum onites, Bilyalı kekik, İzmir kekiği adlarıyla biliniyor ama aslında bir Mercanköşk türü. Bugün Ege’den getirdiğim bir kaç kökü derme zamanıydı. Burada kekikliğine kavuştu diyebilirim, artık tadı daha keskin, kokusu daha yoğun.

27 Mayıs 2019

Yuvanın sahibi göründü. Benim içi boş sandığım yuvadan da bir tırtıl çıkıverdi. Alıp hemen biçtiğim kekiğin arasına koydum. Umarım geç kalmamışımdır. Arı alerjisi olan ve en fazla kağıt arıları tarafından iğnelenmiş biri olarak biraz tırsak peşlerindeyim yine de.

Orman müdürlükleri veya işletmelerinin çeşitli zamanlarda dağıttıkları fidelerden de alıp ekmiştik bahçeye. Bunlardan biri de Sedir Ağacı idi. Bulduğum yeni yuva bu fide üzerine kurulmuş. Ağaç, çalı ektik diyoruz da yuva ektik demeliyiz, belki de.