kış kuş

Eğer korunaklı bir yuvası yoksa, karnını doyurmanın türlü tevir* yollarını bilmiyorsa bir kuşun işi çok zor bu havada. Keten tohumu serptim ama hemen kar altında kalıyorlar. Önceki sene delerek dallara geçirdiğim elmalar onlar için fazla fantastik bir düzenek oldu veya tarım zehirlerinin kokusunu, tadını benden daha iyi aldıkları için yanaşmadılar hiç. Elmalar olduğu yerde çürüyüp daldan düştü.

Kuş kış
Kış kuş.

Böyle giderse 50-60 cm’yi bulacak kar kalınlığı. Hava o denli yüklü. Misket’in başını okşuyorum. “İyi ki bir evimiz var” diyerek. Kuyruğunu sallıyor. Az önce patisine yapışan karı bir şekilde buz topu haline getirmiş kıpırdayamıyordu ki taşla kırdık. Sonra eve seğirttik. Tabi ki sallayacak. Sobanın önünde koca göbeğini titrete titrete horlamaya başladı bile.

Hemen herkesin suyu dondu, yolları da açan olmayacak. Belki de 10-15 günlük bir kimsesizliğe bürünüyor dağ.

*Tevir: Adana’da halk dilinde “çeşit” anlamında kullanılan sözcük.


Evinde bir su kabağı varsa sadece gönül işleri için ayırdığın bir bıçakla aç bir kapı, as Kızılçam’ın yüksek dalına. Sevgili bir arkadaş elleriyle biçim vermiş olsun bıçağa, kapılar önemli, kuşları çeker bu 😉 –@tanertunga‘ya teşekkürlerimle. – İçine yağlı tohumlar, çeşit çeşit yaban tohumları doldur. Dün bir Kızılgerdan aynısefa tohumlarını çekiştiriyordu.

İspinozun ayak izleri ne kadar hafif.

Dağ karıyla övünürken, kuşlar kabağa yanaşmaya, uzaktan dikizlemeye başladı, belki biz uyurken yoklamışlardır bile. Tam kar biriktiren köylüler kervanına katılacaktık ki güneş yüzünü gösterdi. Göstermeseydi nehirler gibi karın, yağmurun da taşımak zorunda kaldıklarını düşünmeyecek, kar üzerimize ilk düştüğü günkü gibi davranacaktık.

Güncelleme:

29 Ocak 2022

Tutkularının esiri olan Saçma, Buluntu ve Zarif en soğuk gündüz ve gecelerini dışarıda birbirlerinin peşinde koşturarak, bağrışıp tepinerek ürkünç seslerle boğuşup her yere sidikli imzalarını atarak geçiredursun ön bahçede rüzgarda salınan su kabağından düşen yiyecekler ispinozları, incir kuşunu ve arap bülbüllerini besliyordu.

Su kabağının henüz işe yaradığını görmediysem de rüzgar ve su kabağı birlikteliği kuşlara azar azar yiyecek sunmaya devam ediyor. Arap bülbülü karın yumuşatıp sulandırdığı bir kuru vişneyle uçtu az önce.

Yiyecek kaplarını gözümün önünde tutuyorum ki kediler pençesini kaldırmaya niyet etti mi işlerini bozabileyim. Ola ki bir kedinin yakaladığı kuş görürseniz ağzından alıp açık pencereli bir odaya koyun, baygın olabilir. Bir süre sonra kanatlanıp uçacaktır.

Yukarıya kaydır