kelebek ipini görüyor

Kelebeklere kaptırıyorum kendimi. Bir kelebek, başka bir kelebek daha. Hepsinin hayatı hakkında aynı ipin altını çiziyorum, kara kalemle bastırarak. Hayatlarımızın bitkilere bağlı olduğunu anlatabilmek artık çok zor, bu yüzden onlara karşı kayıtsız kalabiliyoruz. Soframıza aracılar, ambalajlar, yollar katederek gelen meyve sanki meyve değil de meyvenin hologramı, soluduğumuz hava medeniyetimizin marifeti. Bitkilere olan bağımlılığımız kalın bir perdenin ardında duruyor. Perdeler hep kapalı.

Kelebeklerin yaşamına baktığımızda ise hiçbir dolayım, ara, mesafe olmadan, kelebeğin, varolmasına sebep olanla ilişkisini görebilmek mümkün. Eğer o bitki olmasa o kelebeğin de olmayacağı bir ayna. Mesela kelebekten izin almaları gerekse, bağlı olduğun bitkileri söküp atacağız, orada altın var, kömür var, yol yapacağız, baraj yapacağız deseler izin verir mi? Vermez. Kelebek ipini görüyor. Yanıyorum o ipe bakınca.

Sarı azamet (Colias croceus) Larvalarının besini baklagil bitkilerdir. Trifolium, Medicago, Vicia, Lotus, Onobrychis, Astragalus, Colutea, Hippocrepis vb.