dans edelim mi?

Amatör ve profesyonel bitki gözlemcilerini buluşturan “Türkiye Bitkileri” sosyal medya sayfasında, Lathyrus cinsi üzerine uzman Hasan Genç hocamız sayesinde, bu küçük yeryüzü parçasında yetişen bir endemik bitkiyi daha kaydettim; Lathyrus cilicicus (Şah mürdümük). Çok sevinçliyim. O kadar güzel bir Mürdümük türü ki, gördüğümden beri aşk yaşıyoruz. Seyretmeye doyamıyorum ve fotoğraflarını çekmeye de. Endemik olmasa da aynı bağı kurardım elbette ancak endemiklere karşı sorumluluğumuz çok daha fazla. Kurduğumuz ilişki, ettiğimiz sohbet değişiyor o vakit. Düşünsenize kocaman bir dünyanın küçücük bir parçasında gözlerinizi açıyorsunuz hayata ve hep orada yaşamışsınız ve yaşayacaksınız, elinizden alınmazsa. Artık anlatacağım, tohumunu taşıyamadığı yerleri ona.

Başka bir yerde yetiştirmek de mümkün mümkün olmasına da, milyonlarca yıl yaşadıkları yerle öylesine içli dışlı bir ilişki kurmuş oluyorlar ki, kanatları kırılmış bir kuşa yapay kanat takmak gibi geliyor bana böylesi. Ama uçuyor mu, uçuyor, karşı da değilim. Yeter ki yuvası ve kanatları elinden alınmasın.

Mersin ve Karaman’da , 600 -1300 rakımda görebileceğimiz bir bitki Şah Mürdümük. Diğer Lathyrus türlerine göre, selvi boyu, iri çiçekleri (5-13 çiçekli), güçlü gövdesi, oldukça uzun çiçek sapları, geniş kaliks dişleri ve geniş tarzı ile ayırdediliyormuş.

Öylesine iri ki her bahar onu dansa kaldırıyorum.